Written by Paweł Szonecki
Employer Branding Specialist Kraków
Published October 22, 2021

Schibsted Tech Talk is back!

Tym razem porozmawiamy o wydajności kodu. Naszym gościem specjalnym będzie Jarosław Pałka.

Schibsted Tech Talk

Jak twierdził znany amerykański kierowca wyścigowy Mario Andretti, jeśli wszystko wydaje się pod kontrolą, po prostu nie jedziesz wystarczająco szybko. Ciężko nie zgodzić się z jego teorią także w przypadku branży IT.

  • Czy zastanawialiście się kiedyś, co zrobić, aby Wasz kod działał szybciej lub chcielibyście zostać programistami od wydajności?
  • A może wydajnością zajmujecie się tylko od czasu do czasu (czyli w praktyce od jednej awarii do kolejnego incydentu o severity 1)?
  • Czy też nigdy nie przejmowaliście się jak szybko działa Wasz kod lub po prostu trudno jest się Wam przyznać, że nie wiecie, jak usprawnić jego działanie?

Mamy dla Was turbo-merytoryczny, godzinny wykład, podczas którego dowiecie się, jak zostać programistą świadomym wydajności swojego kodu. Skupimy się nie tylko na narzędziach, takich jak JMH, JFR i flamegraphs, ale także na procesie optymalizowania wydajności. Porozmawiamy też o tym, jak tzw. clean code, czyli kod dobrej jakości, wpływa na wydajność oraz dlaczego zbiory danych, które wykorzystujemy, są tak kluczowe. Przede wszystkim wspólnie zastanowimy się też, kiedy więcej wcale nie musi znaczyć szybciej. Podczas całej prezentacji będziemy refaktoryzować i ulepszać jeden, umiarkowanie trudny przykład (coś, co wszyscy znacie, lubicie i z pewnością wiecie, jak zaimplementować).

Zapraszamy już we wtorek, 9 listopada. Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej – czekamy na Was w siedzibie Schibsted (budynek High5, Pawia 23, Kraków) lub online. Jeśli chcesz wziąć udział w spotkaniu na żywo pamiętaj, że liczba miejsc jest ograniczona i przed wejściem do naszego biura poprosimy Cię o okazanie potwierdzenia szczepienia lub ujemnego testu PCR na Covid-19.

Agenda spotkania:
17.00 – 18.15 – Jarosław Pałka: Jak wycisnąć high-performance ze swojego kodu?
18.15 – 18.30 – Pizza
18.30 – 19.00 – Jan Gurda: Komunikacja synchroniczna w Payment Gataway
19.00 – 20.00 – Networking

Pamiętaj, że nasz meetup to nie tylko wykład, ale także świetna okazja do zawarcia nowych znajomości!

Kilka słów o Jarku:
Od ponad 20 lat w branży IT jako administrator baz danych, programista, architekt, manager i „inżynier od spraw katastrof”. Brał udział w małych, średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie z zasadami „waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk – zawsze z tym samym skutkiem. Wszystko to doprowadziło Jarka do wniosku, że nieważne co robisz, ważne byś robił to dobrze. W najprostszy z możliwych sposobów i przy użyciu właściwych narzędzi, które wykonają pracę za Ciebie. W międzyczasie dał się porwać ideom TDD oraz Software Craftmanship i do granic możliwości wyeksploatował tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST i NoSQL. Idee te porzucił, by zgłębić tajniki „system thinkingu” i zachwycić się siłą, jaką niesie ze sobą „metafora” oraz by odkryć, że rządzą nami te same prawa „natury”. Niepokorny wyznawca kościoła JVM, badacz bytecode’u i JIT oraz wszelkiej maści parserów, interpreterów i kompilatorów. Na co dzień walczący o lepszą wydajność w Neo4j. Jarek jest także autorem bloga na http://geekyprimitives.wordpress.com/ oraz jak sam o sobie mówi, „samozwańczym dyktatorem w Radzie Programowej konferencji SegFault.”

Administratorem Twoich danych jest Schibsted Tech Polska sp. z o.o. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności: https://www.schibsted.pl/privacy-policy/

Written by Paweł Szonecki
Employer Branding Specialist Kraków
Published October 22, 2021